Dietetyczne sposoby na zaparcia!!!
Zaparcia są bardzo częstym i frustrującym problemem u dzieci. Nie ma standardowej definicji zaparcia jednak zazwyczaj jest ono definiowane jako bolesne twarde stolce raz na trzy dni lub rzadziej. Zaparcia są najczęściej spowodowane błędami w diecie dziecka lub złymi nawykami toaletowymi, jak zbyt długie oczekiwanie, aby pójść do łazienki. Dziecko cierpiące na zaparcia obawia się pójścia do toalety, ponieważ wypróżnienie sprawia mu ból, wstrzymuje więc mechanizm wypróżnienia, aby zapobiec bólowi, stwarza to cykl, który sprawia, że zaparcia trwają nadal i nasilają się. Zaparcie jest rzadko spotykane wśród niemowląt karmionych piersią, jednak często zdarza się, że niemowlę wypróżnia się raz na tydzień lub dwa, dzieje się tak bo mleko matki jest niemal w całości trawione. Jeśli stolec jest miękki to nie jest to zaparcie nawet, jeśli występuje rzadko. Prawidłowy rytm wypróżnień u dzieci w wieku przedszkolnym stanowi od trzech wypróżnień w ciągu doby do trzech razy w ciągu tygodnia. Częstość oddawania stolca zmniejsza się wraz z wiekiem dziecka. Zaparcia u dzieci często mają podłoże psychologiczne, nowe sytuacje w życiu dziecka, mogą manifestować się problemami w oddawaniu stolca. W leczniu zaparć oprócz preparatów farmakologicznych tj. np. makrogole należy zoptymlizować dietę dziecka, często bowiem błędy dietetyczne sprzyajają zapraciom. Proces leczenia należy wprowadzić jak najszybciej, aby nie dopuścić do zmniejszenia napięcia mięśni gładkich odbytnicy, co powoduje zmniejszenie czucia napełnienia odbytnicy i prowadzi do tłumienia odruchu defekacji, co może w konsekwencji prowadzić do popuszczania stolca w wyniku przepełnienia odbytnicy.
Podstawowym aspektem profilaktyki zaparć jest dieta normobłonnikowa. Jednak, jak pokazują badania, spożycie produktów obfitujących w błonnik pokarmowy wśród dzieci jest niskie i nie pokrywa normy, która wynosi średnio 14 gram na dobę. Szczególnie problem ten spotykany jest u dzieci, u których zostały zdiagnozowane zaparcia. Problemem jest również zbyt niskie spożycie płynów w diecie.
Każde dziecko jest inne, różne mogą być również przyczyny zaprać, dlatego celem modyfikacji diety warto zasięgnąć porady dietetyka.